OLESNO I ZALKAROS – „DWA BRATANKI” W BUDAPESZCIE

W dniach 02.11 – 05.11.2021r. uczniowie PSP nr 1 oraz PSP nr 3 w Oleśnie realizowali projekt węgiersko – polski „DWA BRATANKI” ze środków pozyskanych z Fundacji im. Wacława Felczaka oraz przy wsparciu Gminy Olesno. W/w Fundacja to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie spotkali się w jesiennej scenerii malowniczej stolicy Węgier, w Budapeszcie.

W ramach projektu odbyło się spotkanie uczniów z Polski oraz z partnerskiej szkoły z Węgier – Zalakarosi Móra Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Müreszeti Iskola, w którym uczestniczyło 30 uczniów (15 z Olesna oraz 15 z Zalakaros). W trakcie czterech dni pobytu w Budapeszcie odbyły się piesze wycieczki po stronie zabytkowych części Budy i Pesztu oraz realizowany był program kulturalny i rekreacyjny. Uczniowie zwiedzili m.in. zamkowe wzgórze, wzgórze Gül Baba, Plac Bohaterów, Muzeum Sztuk Pięknych, zamek Vajdahunyad, Muzeum Rolnictwa oraz niektóre miejsca o polskim znaczeniu, jak pomnik J. Bema czy Instytut Polski w Budapeszcie. W ramach rekreacji zwiedzili miejski Ogród Zoologiczny. Każdego wieczoru odbywały się zajęcia integracyjne, podczas których uczniowie szlifowali i pogłębiali znajomość języka niemieckiego; był on językiem roboczym projektu.