Święto liczby PI

W ubiegłym tygodniu 14.03 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień liczby π  oraz Święto Matematyki (w Polsce obchodzone 12.03) Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie  amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce).

Dlaczego Dzień Liczby Pi obchodzi się właśnie 14 marca? 

Amerykański zapis daty 14 marca to: 3.14, a więc tyle, ile liczba Pi wynosi w przybliżeniu. Stąd pomysł, by Międzynarodowy Dzień Liczby Pi świętować właśnie 14 marca.

Dlaczego piecze się ciasto z okazji Dnia Liczby Pi?

W języku angielskim słowa „pi” oraz „pie” mają taką samą wymowę. Właśnie dlatego  z okazji Dnia Liczby Pi wiele osób decyduje się na to by upiec ciasto (koniecznie okrągłe!), które będzie nawiązywało do tego święta.

Liczba Pi bywa nazywana ludolfiną

Inna nazwa liczby Pi (π) to ludolfina. Taką nazwę zawdzięcza Ludolfowi van Ceulenowi, który początkowo obliczył, ile wynosi liczba Pi 20 miejsc po przecinku, później rozszerzył swoje obliczenia do 35 miejsc po przecinku. Na nagrobku van Ceulena została wyryta właśnie liczba Pi.

Podziel obwód dowolnego okręgu przez jego średnicę; odpowiedź (czy to dla talerza ciasta, czy planety) zawsze wynosi około 3,14, liczba, którą reprezentujemy grecką literą π. Obliczaj cyfry pi z coraz większą dokładnością – tak jak matematycy robią to od 4000 lat – a odkryjesz, że trwają dosłownie wiecznie, bez wzorca. Rekord dokładności zapisu liczby Pi z listopada 2016r. to ponad 22 biliony cyfr po przecinku. Obliczenia, które pozwoliły osiągnąć taki wynik, czy taką dokładność, trwały łącznie ponad trzy miesiące i zostały wykonane przez jeden z superkomputerów.

 Międzynarodowy Dzień Liczby Pi ma swoich patronów 

Patronami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi są Albert Einstein i Wacław Sierpiński, którzy urodzili się właśnie 14 marca. Jednak nie tylko dlatego zdecydowano się, by tego dnia obchodzić święto liczby Pi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *