Wycieczka do schroniska

TO BYŁ WSPANIAŁY DZIEŃ! 

Klasy 4a i 6b w nagrodę za największe zaangażowanie w akcji zbierania karmy dla zwierząt uczestniczyły dziś wycieczce do schroniska w Bogdańczowicach. Spacerując ze schroniskowymi pieskami zostali zaproszeni przez Dyrektora Szkoły Rolniczej w Bogdańczowicach do podopiecznych uczniów tej szkoły. Zobaczyli alpaki, kozy, konie i inne kopytne! To była cudowna niespodzianka! Później tradycyjnie wstąpili do Muzeum Pszczelarstwa im. Dzierżona w Kluczborku. Na koniec była słodka niespodzianka – lody i soczki!
Chcielibyśmy z całego serca podziękować opiekunom – wolontariuszom schroniska, zwłaszcza Pani Aleksandrze z Olesna, mamie jednego z uczniów klasy 4a za pomoc i oprowadzenie po schronisku!


Jak działają turbiny wiatrowe?

Turbiny wiatrowe, czyli wielkie wiatraki, które możemy zobaczyć na polach, wzgórzach lub nad morzem, to urządzenia, które zamieniają energię wiatru na prąd elektryczny. Ale jak to dokładnie działa? Zajrzyjmy do środka turbiny i zobaczmy, co sprawia, że wiatr może zasilić nasze domy i szkoły

1. Łopatki turbiny – jak skrzydła samolotu

Turbina wiatrowa ma ogromne łopatki, które wyglądają jak gigantyczne skrzydła samolotu. Kiedy wiatr wieje, popycha te łopatki, które zaczynają się kręcić. Łopatki są specjalnie zaprojektowane, aby jak najlepiej wykorzystać siłę wiatru – są długie i cienkie, dzięki czemu mogą się obracać nawet przy niewielkim wietrze.

2. Wirnik i wał – przekazywanie energii

Kręcące się łopatki obracają wirnik, który jest połączony z wałem – długą metalową rurą. Ten wał przekazuje ruch obrotowy do środka turbiny, czyli do gondoli, gdzie znajduje się najważniejsza część turbiny – generator. Wał działa jak most, który przenosi energię z łopatek do generatora.

3. Generator – serce turbiny

Generator to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną (czyli ruch) na energię elektryczną. Wewnątrz generatora znajduje się zestaw magnesów i drutów, które podczas obracania się tworzą prąd elektryczny. To trochę jak dynamo w rowerze – gdy pedałujesz, światło świeci, a tutaj, gdy łopatki się kręcą, powstaje prąd.

4. Transformator – wysyłanie prądu do sieci

Prąd wytworzony przez generator jest wysyłany do transformatora, który przetwarza go na odpowiednie napięcie, aby można było go przesłać dalej. Z transformatora prąd trafia do linii energetycznych i płynie prosto do naszych domów, szkół i fabryk, dostarczając nam energii do zasilania komputerów, lodówek czy oświetlenia.

5. System sterowania – zawsze w stronę wiatru

Turbiny wiatrowe są wyposażone w systemy sterowania, które obracają gondolę i łopatki tak, aby zawsze były skierowane w stronę wiatru. Dzięki temu turbina działa najbardziej efektywnie i produkuje najwięcej prądu. Gdy wiatr jest zbyt silny, turbina może się wyłączyć, aby uniknąć uszkodzeń.

Dlaczego turbiny wiatrowe są ważne?

Turbiny wiatrowe pozwalają nam produkować czystą i odnawialną energię bez zanieczyszczania środowiska. Nie potrzebują paliwa, nie emitują spalin i pomagają nam ograniczać zmiany klimatu. Dzięki nim możemy korzystać z mocy natury i sprawiać, że świat staje się bardziej ekologiczny.

Podsumowanie 

Turbiny wiatrowe to skomplikowane urządzenia, które w prosty sposób zamieniają wiatr w energię elektryczną. Ich działanie opiera się na ruchu łopatek, pracy generatora i systemach sterowania, które razem tworzą prąd. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które pomaga nam dbać o planetę!

! KOMUNIKAT !

W związku z prowadzonymi pracami przez OPWiK na sieci wodociągowej i przerwy w dostawie wody do całego obiektu szkoły (w godzinach od 7.30 do 18.00) zawieszam zajęcia w dniu 22.05.2024r.
W tym dniu nie jest możliwe zapewnienie bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów na terenie szkoły.
Dyrektor szkoły
Adam Adamski

Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W dniu 18 maja w Nysie odbył się finał wojewódzki Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna: Lena Skorupa, Natalia Gronek, Natalia Więcław, Weronika Gajdeczka, Michał Rosół i Roman Moskalenko. Uczniowie wykazywali się znajomością przepisów ruchu drogowego, kolejności przejazdu przez skrzyżowania. Ponadto w praktyce udzielali pomocy przedlekarskiej, poruszali się po miasteczku ruchu drogowego oraz po sprawnościowym torze przeszkód. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału.

EMILIE DUBIEL – LAUREATKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO

W dniu 17.05.2024r. w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego województwa opolskiego odbyła się uroczysta gala wręczania nagród laureatom w/w konkurs. Emilie otrzymała nagrodę oraz dyplom z rąk p. Rafała Bartka – przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim, p. Zuzanny Donath-Kasiury – Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz p. Joanny Raźniewskiej – Opolskiego Kuratora Oświaty.

GRATULACJE dla Emilie oraz rodziców

Wiosna z książką

Wyniki konkursu bibliotecznego:

I miejsce – Lena Biernacka kl. 6C

II miejsce – Sylwester Trybuła kl. 5A, Wiktoria Wańczyk kl. 4D, Olivia Famuła kl. 7C, Wojciech Świtała kl. 5A 

wyróżnienie: Sara Jeziorowska kl. 5A

Spotkanie autorskie

13 maja uczniowie klas siódmych i ósmej brali udział w spotkaniu autorskim z panią Marią Pawełoszek (ur. 2001). To  autorka kilku książek fantasy. Pierwszą wydała w 2016 roku, czyli jeszcze jako nastolatka. M. in. o tym doświadczeniu, a także o pisaniu i publikowaniu książek rozmawiała z uczniami. Spotkanie zostało zorganizowane przez Oleską Bibliotekę Publiczną.

English Days w naszej szkole!

Do you speak English? Yes, I do! 🙂

W ostatnich dniach każdy uczeń naszej szkoły miał okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe. W dniach 8-10 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dni Języka Angielskiego. Już od wejścia do szkoły witały nas dekoracje w kolorach flagi Wielkiej Brytanii oraz hasła motywujące uczniów do nauki języka angielskiego. Prezentacje materiałów na temat Wielkiej Brytanii pomogły nam przygotować się do  zorganizowanych w kolejnych dniach konkursów takich jak: ” Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii”, konkurs „Look and Guess” oraz dyktanda, oczywiście w języku angielskim. Podczas przerw uczniowie mogli brać udział w quizie językowym. W czwartek uczniowie klas piątych i siódmych przygotowali tradycyjne śniadanie angielskie oraz English cup of tea. Przy okazji poznali słownictwo przydatne do przygotowania tych posiłków. Uczniowie klas czwartych przygotowali kartki okolicznościowe  -wymieniono się nimi z uczniami szkoły w Dylakach. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody. It was a great FUN! 🙂 

Egzamin ósmoklasisty 2024

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024 przeszedł do historii!

Zmagania egzaminacyjne Nasi Ósmoklasisty mają już za sobą. Od wtorku do czwartku zdawali egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Teraz rozpoczął się czas oczekiwania na wyniki, które ukażą się 3 lipca br.